środa, 2 marca 2011

Od Annasza do Kajfasza

28.02.2011 - 06.03.2011
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2004
ISBN 83-7391-151-0
Ilośc stron: 560

Nie będzie to recenzja, bo książkę podczytuję kawałkami, otwieram na chybił trafił i czytam. Dziś trafiła mi się Egipcjanka Nawal El Saadawi. Nie znam, nie wiem, czy coś wydano w Polsce, więc szukam w internecie. Chodzi o ksiązkę "Ukryta twarz Ewy: Kobieta w świecie arabskim" . W "Książkach zakazanych" podany jest tytuł w wersji oryginalnej, a w nawiasie tłumaczenie. Nie znajduję wydania polskiego, ale trafiam na Przegląd Afrykanistyczny - Materiały Międzywydziałowego Koła Afrykanistycznego Uniwersytetu Warszawskiego nr 1/2007, a tam na stronie 53  "Działalność Nawal El Saadawi" autorstwa Katarzyny Zwolak (plik PDF - można zapisać), który to uwadze polecam.
Nawal El Saadawi -  z wykształcenia lekarz psychiatra - w roku 1972 wydała książkę "Kobieta i seks",  co spowodowało załamanie jej kariiery zawodowej. Ksiązka w Egipcie wywołała sensację, ale i natychmiast została zakazana.Następny tekst socjologiczny - "Zakryta twarz Ewy" poruszał drażliwe tematy dotyczące kobiet arabskich tj. "agresja wobec dzieci płci żeńskiej, obrzezanie kobiet (autorka sama poddana była temu zabiegowi), prostytucja, małżeństwa i rozwody" (K. Zwolińska) doprowadził do jej aresztowania. Sama Nawal mówi: Zostałam aresztowana ponieważ uwierzyłam Sadatowi, powiedział, że w Egipcie jest demokracja i że mamy system wielopartyjny i że jest możliwość krytyki. Więc zaczęłam krytykować jego politykę i wylądowałam w więzieniu"
Tyle u Annasza, a teraz do Kajfasza - do "Książek zakazanych" wracam, by doczytać, z myślą: co da rewolucja w Egipcie, będąca początkiem "tsunami" zalewającym kontynent afrykański, jak zmieni sytuację kobiet?


Nawal El Saadawi

1. Kobieta i seks 
2. Zakryta twarz Ewy
3. Pamiętniki z więzienia dla kobiet

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

"Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje" - Menander