niedziela, 16 czerwca 2013

Riko i my. O kotach, ludziach, przyjaźni i zaufaniu - Joanna Chełstowska, Ludwik Kozłowski

26.
J. Chełstowska, Ludwik Kozłowski - Riko i my
Wydawnictwo Pierwsze
Rok wydania 2013
Ilość stron - 223

Na okładce wojowniczy kot z marsową miną. Nie jest to tytułowy Rico, choć dla mnie -  jest, bo dopiero po przeczytaniu książki zaczęłam doczytywać, kto do okładki pozował. Okazało, że to Doka z hodowli Suberian Dream.  Kiedy otrzymałam propozycję recenzji książki nie wahałam się. Tak mają kociarze, niczego kociego nie przepuszczą. Nie zawsze jest to literatura przyjemna, więc zawsze odczuwam lęk, że natknę się na nieszczęścia kocie, przez które nie będę w stanie przebrnąć.

Tym razem opowieści kocie o wydźwięku pozytywnym, choć i w tym przypadku  życie nie jest usłane... myszami.  Riko, wraz z towarzyszką życia  Szarosrebrną mieszka przy rodzinie, na podwórku. Koty same muszą się troszczyć o siebie, potem o przychówek, choć czasem kobieta podrzuci coś do zjedzenia. Riko, kot wolny, patroluje okolicę, swoja łąkę w poszukiwaniu pożywienia. Los jednak potrafi być łaskawy, na sąsiedniej posesji wyrasta dom, do którego sprowadzają się nowi mieszkańcy. Na tarasie Riko znajduje miseczki z jedzeniem, od których nikt go nie odgania. Sprowadza więc rodzinę, a na działce wkrótce pojawia się domek, w którym może zamieszkać. Ludzie dbają o kocią gromadkę, dbają o jej zdrowie, pożywienie, ciepły kąt. W domu, u ludzi mieszka inny kot. To kot po przejściach, śpi na poduszkach, nie wychodzi do ogrodu, Riko mu zazdrości. Powoli pojawiają się inne koty, które zawsze mogą liczyć na wsparcie. Ale nieszczęścia zdarzają się i w takich szczęśliwych stadłach. Zwierzęta chorują, odchodzą, przepadają bez wieści. Mimo tego opowieść ma wydźwięk pozytywny, opowiada o kocich losach, kociej mądrości, wielkim przywiązaniu.

To książka mądra, wyważona, z pozytywnym przesłaniem. Opowiada o kotach, ale jest uniwersalna. Każe zastanowić się nad bezdomnym zwierzęciem, wesprzeć ,  udzielić pomocy w potrzebie, przygarnąć. Książka też uczy. Uczy kontaktu ze  zwierzęciem, rozmowy, odkrywania potrzeb, a przede wszystkim szanowania go. Kocie opowieści o Riko i jego stadku mogą być wspaniałą rodzinną lekturą.

Dziękuję wydawnictwu, za możliwość przeczytania tej naprawdę fantastycznej książki.


Towarzyszyły  mi przy lekturze - Rysia i Krecia.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania:
- Polacy nie gęsi

12 komentarzy:

 1. Ja sie wahałem między ta pozycja, a drugą dotyczącą matematyki. Wybrałem książkę dotyczącą magi matematyki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam ochotę na książkę o matematyce, ale musiałam wybrać. Mam nadzieję, że i tak ja kiedyś przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ojej, cudo. Coś zdecydowanie dla mnie. I dla mojej Myszy. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. To naprawdę fantastyczna opowieść, cieszę się, że na nią trafiłam. Pod wpływem takich opowieści nabiera się wiary w ludzi, bo opowieść prawdziwa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Może sięgnę. Chociaż na "Wędrówce Murriego" trochę się zawiodłam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zupełnie inna książka. "Wędrówki Murriego" i mnie rozczarowały. Polecam książkę Marka Nowakowskiego "Domek trzech kotów"

   Usuń
 6. Również mam tę książkę i powoli ją kończę (ociągam się strasznie, bo bardzo mi się podoba i żal kończyć). Przepiękne masz kociaki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I mnie było żal rozstawać się z kocią gromadką. Bardzo sympatyczna. Ze swoimi kotami wojuję, bo kupiłam karmę której nie chcą ruszyć, usiłuję przemycić niewielkie ilości w ulubionej, ale nie dają się oszukać. Chyba założyły strajk głodowy, więc będę musiała skapitulować.

   Usuń
 7. Jako rasowa kotomaniczka, wlasnosc dwoch nierasowych kotow, musze rozejrzec sie za ta pozycja. Piszesz o niej z takim entuzjazmem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może ten mój entuzjazm jest bardzo subiektywny, bo wszystko co kocie traktuje "miziato", ale nic nie poradzę :-) Koty zawróciły mi w głowie.

   Usuń
  2. E tam. e tam,,,
   Tez tak mam:)

   Usuń
 8. Choć czasem, z powodu kota ręce opadają :-) Kreci w akcji
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=672418669451487&set=pcb.672418779451476&type=1&theater

  OdpowiedzUsuń

"Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje" - Menander