czwartek, 26 kwietnia 2012

Najweselszy barak w obozie

17.23
Tydzień siedemnasty
23.04.2012 - 29.04.2012  

Maryna Miklaszewska & Masław - Mikołajek w szkole PRL
Wydawnictwo Dom Słowa Polskiego
Rok wydania 1991
ISBN 83-85477-08-X
Ilość stron 94/4765


Pierwsze wydanie tej niewielkiej książeczki ukazało się w roku 1986  w drugim obiegu. Wydała ją nielegalna Oficyna Wydawnicza Rytm.   I nic dziwnego, bo książka napisana w konwencji książeczki dla dzieci, przedstawia satyryczny obraz PRL. Bohaterami książki są uczniowie klasy trzeciej peerelowskiej szkoły podstawowej, a cały problem w tym, że edukacja szkolna nie idzie w parze z edukacją domową. Nie zawsze zatem uczniowie wiedzą, jak wygląda prawda , choć coś wiedzą. Na ławkach szkolnych wydrapują hasła: WRON won, Wrona orła nie pokona. Wpadkę zalicza nawet prymus Bożydarek. Opowiada dzieje wojenne swojego dziadka, którego losy wiodą z Kołymy, do armii Andersa, by po wielu perypetiach dziadek znów trafił  na Kołymę. 
Jednym z bohaterów książeczki jest Mściwój, który to ma na ławce najfajniejsze rysunki, bo świetnie rysuje. Pod postacią Mściwoja ukrywa się autor rysunków Masław, wówczas dziesięcioletni - syn autorki Mikołaj Chylak, który jest także autorem plakatu "Głosuj na Solidarność" (Masław miał wówczas 14 lat), a na plakacie widnieją bohaterowie książki "Mikołajek w szkole PRL"
Książka choć niewielka formatem, wielka w treści - komiczna i nostalgiczna zarazem. Szczególną uwagę przykuwają ilustracje, zwłaszcza kiedy uświadomi się sobie wiek autora.Szczerze polecam, a Izce dziękuję za podanie tropu, bo szczerze przyznam, że choć plakat nie był mi obcy, książeczka mojej uwadze umknęła.
5 komentarzy:

 1. Polecam się, aczkolwiek laury za odgrzebanie tej perły z lamusa naleza się Zacofanemu w lekturze:
  http://zacofany-w-lekturze.blogspot.com/2011/12/gdyby-urban-nosi-turban.html :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie na Zacofanego wpadłam, a na Ciebie i tego się trzymam. Pozdrawiam Mikołajkowo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie łańcuszkowe zarażanie:).
  Coś znalaząm potencjalnie interesującego dla Ciebie, więc wklejam. http://podaj.net/forum/viewtopic.php?t=6103
  Jakoś nir znam miłośników robótek zbyt wielu. Pozdrowienia:).

  OdpowiedzUsuń
 4. Jedną z książek czytałam - Piątkowy klub robótek ręcznych, drugiej nie znam, ale chyba niekoniecznie muszę poznać, ale dziękuję za namiary.

  OdpowiedzUsuń

"Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje" - Menander