czwartek, 23 kwietnia 2015

Rosja w wydaniu Igora Sokołowskiego czyli wieści z Wydawnictwa MG

Autora książki znany mi z poprzedniej publikacji o Białorusi. Nie znam drugiego takiego autora, którego tak fascynowałby nasz najbliższy sąsiad. Trudno więc obu książek nie przeczytać i nie spróbować zrozumieć, jaki jest naprawdę Wschód. Szczególnie w dobie panujących niepokojów.
"Igor Sokołowski zadebiutował w zeszłym roku ciekawym tomem reportaży Białoruś dla początkujących.
Mimo, że temat nie był wcale oczywisty – rzadko wybieramy dziś Białoruś jako kierunek naszych wojaży – książka cieszyła się sporym zainteresowaniem.
Dzisiaj, w Spokojnie. To tylko Rosja Autor pokazuje naszego kolejnego sąsiada tak, jak go widzi współczesne pokolenie Polaków. Spogląda na Rosję oczyma chłopaka, który zna i rozumie historię, ale nie jest nią osobiście obciążony. Potrafi być w stosunku do Rosji bezlitośnie krytyczny, ale też jest nią zafascynowany. 


Bo Rosja to żywioł, stan umysłu i ducha, potęga pełna słabości, przekleństwo historyczne i szaleństwo w jednym. Ten kraj to ocean patologii, humoru, nieszczęścia, miłości i brudu, których żadne środki wyrazu nie opiszą w pełni. A jednak Rosja silnie uzależnia. Po prostu jest jak narkotyk. Chcąc ją poznać w całości, w pewnym sensie zdobyć i okiełznać, z góry jesteśmy skazani na porażkę. Ciężko jest oswoić chociaż ułamek, jakąś niewielką część tej potęgi. Zrozumieć Rosję można próbować, jedynie starając się osiodłać jej fragmenty. 
To właśnie starał się zrobić Igor Sokołowski w swojej najnowszej książce.
Polecam"

Premiera książki 20.05*
--------------

*Materiały wydawnictwa MG

4 komentarze:

 1. Teraz wszystko o Rosji się sprzedaje jak ciepłe bułeczki. Dzięki za info. Rozejrzę się za tym Sokołowskim, bo nie znam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, temat na czasie, tym bardziej brawa dla wydawnictwa.

   Usuń
 2. Czytałam ostatnio "Syberyjski sen. Opowieść bezdroża". Zofii Piłasiewicz.
  Jeśli ktoś kocha Syberię i spływy rzeczne (oni katamaranem płynęli) - to polecam.
  Książka jest głównie o tym spływie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że książki o Rosji mnie fascynują. Zaczęło się to od "Białej gorączki" Hugo Badera. Pewnie i "Syberyjski sen" jest wart uwagi ;)

   Usuń

"Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje" - Menander