niedziela, 12 czerwca 2011

Sonieczka - Ludmiła Ulicka

24.42
06.06.201 - 12.06.2011
Tydzień dwudziesty czwartyLudmiła Ulicka
Wydawnictwo Philip Wilson 
Rok wydania cop 2004
ISBN 83-7236-169-x
Seria Klub Interesującej Prozy
Ilość stron 97


Książka, którą przeczytałam drugi raz. Niewielka książeczka, ale szokująca, od lat na światowych listach bestselerów, jak podają notki na okładce. Przetłumaczona na 25 języków. I ja w to wierzę, choć często - to co na okładce ma się nijak do zawartości. Czytając drugi raz książkę, znów przeżywałam emocje. To książka o trzech kobietach związanych z jednym mężczyzną, a raczej o trzech rodzajach kobiecości. Lektura obowiązkowa dla lubiących książki o książkach. Książka ciepła, choć niewesoła, książka o bezinteresownej  miłości, albo... głupocie. Drugi raz czytam i znów mam dylemat, co o tym wszystkim myśleć. Wiem jedno na pewno - jest to proza doskonała, zaskakująca. Nie zabrakło w tej mini powieści wątków polskich. Nie znam innych książek Ulickiej, ale warto się za innymi rozejrzeć. W Polsce ukazały się: Szczerze oddany Szurik, Medea i jej dzieci oraz Przypadek doktora Kukockiego. 
Wspaniała babska książka, ale panom też polecam.


Suma przeczytanych stron 9117 + 97 = 9214

11 komentarzy:

 1. Już zamówiłam na allegro, taniutko. Tylko zastanawiam się, skoro tam o kobietach i mężczyźnie, to jak na tych niewielu stronach jeszcze cokolwiek o książkach się zmieści?
  Lubię takie małe książeczki, bo w torebce jeżdżą ze mną do pracy:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy na podstawie tej książki nie powstał film, bo coś mi się po głowie tłucze..

  OdpowiedzUsuń
 3. Niedawno też ją czytałam :) Nie zszokowała mnie, ale podobała mi się bardzo, bo historia, którą z takim ciepłem opisuje Ulicka, jest niezmiernie ciekawa. I sama konstrukcja taka czechowska, nie sposób się oderwać.

  OdpowiedzUsuń
 4. @Chihiro, ale przyznasz, że zachowanie Sonieczki dziwne, akceptuje układ, którego nie daje się akceptować. Można dla szczęścia wiele poświęcić, ale nie aż tak wiele.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmm, nie napisałabym, że tego układu nie da się akceptować, niektórzy nie są monogamistami i to też jest w porządku. Ale w przypadku Sonieczki też nie bardzo rozumiałam jej postawę, ewidentnie była nieszczęśliwa. Tylko że jej wizja szcześcia rodzinnego była mocno utopijna, na zasadzie "a potem żyli długo i szczęśliwie" - a życie to nie bajka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Już mam! Teraz tylko chwilkę czasu.:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa jestem Twoich wrażeń :-))

  OdpowiedzUsuń
 8. Witaj:)
  Dwa dni temu wypisałam długaśny komentarz i coś go zjadło. Teraz wyjeżdżam na dwa tygodnie i nie wiem, czy będzie "tam" internet, więc chociaż krótko. Jestem po lekturze. Książeczka naprawdę smaczna. Żałuję tylko, że polski akcent taki negatywny. Sonieczka zadziwiła mnie swoim zachowaniem, ale i podziwiam. Książki i czytanie też się zmieściły na tych 80 stronach. Dzięki za podpowiedź dobrej lektury. Po Twoich recenzjach można zamawiać w ciemno. Pozdrawiam cieplucho i do poklikania za dwa tygodnie:)))
  Ach, wakacje, to rzecz miła, wyśmienita rzecz:)))

  OdpowiedzUsuń
 9. Książki o książkach to takie bibliofilskie perełki, które niezwykle cenię. Dziękuję za podsunięcie lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 10. @ksiazkowiec: dziękuję za zaufanie, ale chyba nie do końca mam czytelniczego nosa :-) Jest on bardzo subiektywny i mało poparty wiadomościami z teorii literatury. Jestem tylko praktykiem, który potknął się o niektóre tytuły.
  @Aneta: polecam się wdzięcznej pamięci :D

  OdpowiedzUsuń

"Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje" - Menander