sobota, 11 stycznia 2014

Dziad i baba - Józef Ignacy Kraszewski
Dziś chciałabym opowiedzieć o stronie z literaturą dla dzieci. Znana bajka J.I.Kraszewskiego jest dzisiaj pretekstem do zaprezentowania strony. Strona iCzytam.pl jest moim tegorocznym odkryciem. Może niesamodzielnym, bo na trop naprowadziła mnie pani Hanna Milewska, redaktor portali Fundacji Festina Lente - Chmura Czytania i iCzytam. Tak naprawdę zaczęło się od Chmury, dostałam newsa od portalu Książka jest Kobietą, a potem to już prawem serii. Obie strony, a w zasadzie trzy,  mogę polecić z czystym sumieniem wszystkim czytający, ale chyba najbardziej interesującym portalem jest iCzytam. Dzieci niekoniecznie muszą wykorzystywać komputer do gier, mogą także wysłuchać lub samodzielnie przeczytać ciekawą opowieść. Przyznam, że publikacje są bardzo starannie przygotowane - wspaniali lektorzy, wspaniałe ilustracje. Każda książka posiada notkę na temat treści, autora, ilustratora i lektora. Książki zamieszczone w katalogu są podzielone na kategorie wiekowe:
- dla dzieci 2 - 5 lat
- dla dzieci 6 - 9 lat
- dla dzieci od 9 lat
Nie będę więcej o stronie opowiadać, wpadnijcie tam i koniecznie zabierzcie ze sobą swoje dzieci.

Dziś "Dziad i baba", ale posłużę się tekstami ze strony iCzytam. Mam nadzieję, że administracja strony nie weźmie mi tego za złe, ale z własnej nieprzymuszonej woli chętnie rozpropaguję szczytną ideę Fundacji Festina Lente.
2.
J.I. Kraszewski - Dziad i baba
Wydawnictwo audio i ebooka: Festina Lente
Rok wydania 2012
ISBN audio 978-83-7904-165-7
ISBN ebook - 978-83-7904-028-5

Recenzja
Utwór Kraszewskiego jest zarazem balladą i satyrą. Nawiązuje do wierzeń ludowych – oto w ubogiej wiejskiej chacie pojawia się gość z zaświatów, który budzi grozę. Zgodne do tej pory małżeństwo dwojga starych ludzi okazuje się nie całkiem idealne, o czym Kraszewski opowiada ze swadą i humorem.
Pierwodruk "Dziada i baby" ukazał się w tomie Poezje w 1838 roku. To najbardziej dziś znany utwór poetycki Kraszewskiego.Józef Ignacy Kraszewski

Józef Ignacy Kraszewski (pseudonimy: Bogdan Bolesławita, Kaniowa; 1812-1827) – polski prozaik, poeta, dramaturg, publicysta, historyk, wydawca, działacz społeczny. Uważany za polskiego rekordzistę pod względem liczby napisanych i wydanych książek (ponad 200 powieści, w sumie ok. 600 tomów). Zasłynął jako autor powieści historycznych, które w czasach zaborów uczyły Polaków historii ojczyzny, od czasów słowiańskich aż po wiek XIX. Najbardziej znane powieści: Stara baśń, Chata za wsią, Hrabina Cosel.Katarzyna Surman

Katarzyna Surman (ur. 1989) – grafik, ilustrator. Absolwentka Liceum Plastycznego w Rzeszowie. Studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie  - specjalizacja główna: ilustracja (w pracowni prof. Zygmunta Januszewskiego ), specjalizacja dodatkowa – projektowanie książki (w pracowni prof. Macieja Buszewicza. Obecnie  na stypendium w Hiszpanii. Uczestnik wystaw międzynarodowych; współtwórca  opracowanie graficzne słownika esperanto do komunikacji miejskiej w Warszawie; autor oprawy graficznej multimedialnych wydawnictw Fundacji Festina Lente.
Jarosław Kopaczewski

Jarosław KopaczewskiJarosław Kopaczewski (ur. 1956) – aktor filmowy i teatralny, kompozytor, autor tekstów i pieśniarz.  Występował na scenach Warszawy (Ateneum) , Katowic (Teatr Śląski) i Kalisza (Teatr im. Bogusławskiego). Popularność przyniosły mu role w filmach (Pejzaż horyzontalny w reż. Kidawy i Wielki bieg Domaradzkiego) i serialach TV (Samo życie, Pierwsza miłość, Na wspólnej).

Stanisław Moniuszko

Stanisław Moniuszko (1819-72) – kompozytor, dyrygent, organista, pedagog, publicysta, animator życia muzycznego Wilna i Warszawy. Twórca polskiej opery narodowej (Straszny dwór, Halka, Verbum nobile, Hrabina), muzyki symfonicznej (uwertura Bajka), kameralnej (Kwartety smyczkowe I-II), sakralnej (Litanie Ostrobramskie I-IV) oraz pieśni  skomponowanych do wierszy wybitnych poetów polskich (blisko 300 utworów wydanych w 12 zeszytach Śpiewników domowych).*

Cóż mogę dopowiedzieć ? Nic. No może to, że jak słuchałam kwestii Śmierci, padłam z wrażenia. I to nie był koniec padania. Padł na mnie ... blady strach. Posłuchajcie Śmierci, King przy tej interpretacji wysiada.
No i jeszcze wypada mi dodać, że Wasze  dziecię po "przerobieniu"** tej strony będzie erudytą. ;)


 --------
*   Wszystkie teksty  pisane kursywą pochodzą z  iCzytam
** Moja ulubiona koleżanka Basia - polonistka ( nie ma już jej ), kiedy uczniowie pytali:
Czy będziemy przerabiali "Konrada Wallenroda"?
Odpowiadała:
"Konrad..." jest tak dobrze napisany, że nie musimy go przerabiać.

Książka przeczytana w ramach wyzwania:
Odnajdź w sobie dziecko10 komentarzy:

 1. Nie znam tego portalu, ale zajrzałam i będę tam częstym gościem:) Jest ciekawie, mądrze i idealnie dla rodziców. Cieszę się, że tam trafiłam.
  A "Dziada i babę" znam i lubię:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też znam od wczoraj, polecam jeszcze Chmurę Czytania. Ta sama fundacja ;)

   Usuń
  2. Właśnie przeglądam. Dziękuję za informację!

   Usuń
  3. Mam nadzieję, że się przyda ;)

   Usuń
 2. Pozycję kwalifikuję do 2012 roku, ale jeśli pod koniec wyzwania braknie Ci jednej starszej pozycji, a nowszych będziesz miała w nadmiarze, to zaliczymy ją jako staruszkę :)
  W wolnej chwili muszę zajrzeć na ten portal... ale teraz jest stanowczo za późno, zwłaszcza, że całą niedzielę mam kwestować z moim uczniami na rzecz WOŚP.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uważam, że to świetny pomysł z takimi stronami z literaturą dla dzieci. Trzeba szerzyć czytelnictwo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Stronę testujemy na małej Mani (2,5 roku)Podoba się jej, bardzo!

  OdpowiedzUsuń
 5. A może dorzucić tekst jeszcze do jednego wyzwania?;) Może być bez numerka.
  Na FB na JIK-owym profilu juz udostępniłam, choć przy ich ostatniej polityce, to nie wiem, czy to jakaś reklama:).

  OdpowiedzUsuń

"Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje" - Menander