poniedziałek, 13 stycznia 2014

O dwóch opowiadaniach Karola Ludwika Konińskiego

Dziś na temat odkryć na portalu Chmura Czytania. Na pierwszy ogień Karol Ludwik Koniński, którego nie miałam przyjemności wcześniej poznać i jego dwa opowiadania.
3.
Karol Ludwik Koniński
Straszny czwartek w domu pastora
Fundacja Festina Lente
Rok wydania 2013
ISBN 978-83-7904-377-4
Ebook - format pdf
Ilość stron 57

Akcja opowiadania toczy się w roku 1912. Pastor Adam Hubina wraz ze swoją rodziną wiedzie spokojny tryb życia. Jeździ na polowania, przyjaźni się z katolickim proboszczem, wypełnia sumiennie duszpasterskie obowiązki, wspomaga swoich wiernych, a nade wszystko kocha żonę i dzieci. Życie toczy się wolno i bez specjalnych zgrzytów. Aż do feralnego czwartku. Akcja nabiera tempa i tragiczny splot wypadków nieuchronnie wiedzie do tragedii, tragedii wprost  niewiarygodnej, ale czy naprawdę niewiarygodnej?
Kto przyczynił się do tragedii, kto jest jej winien? Pytania dręczą pastora, próbuje znaleźć na nie odpowiedź, ale nie znajduje. Wypadek nie cementuje rodziny, powoli pastor i żona zaczynają się od siebie oddalać. Hedyt wyjeżdża do rodziny.


4.
Karol Ludwik Koniński
Dalsze losy pastora Hubiny
Fundacja Festina Lente
Rok wydania 2013
ISBN 978-83- 7904-393-4
Ebook - format pdf
Ilość stron 63

Żona pastora Hedyt decyduje się wrócić do męża. Pastor ma nadzieję na powrót uczucia. W progi domu przybywa też nauczyciel muzyki, który ma uczyć córkę pastorostwa Olesię. Przy nauczycielu, pięknym, zarozumiałym i gburowatym typie ożywa Hedyt. Pastor jest zazdrosny, liczył na miłość, na nowe zbliżenie z żoną, na dziecko, a tu żona go odtrąca. Spokojny, zrównoważony człowiek nagle wpada  w gniew. Wyrzuca pięknisia z domu. Atmosfera między małżonkami gęstnieje.

Oba opowiadania powstały dzięki notatce  z gazety przeczytanej przez autora. Tragedia wydarzyła się naprawdę we Francji w roku 1935. Pierwodruk "Strasznego czwartku..." ukazał się w roku 1939 w Ateneum nr 3, a w książkowym wydaniu 16 lat później. "Dalsze losy pastora..." autor ukończył tuż przed śmiercią czyli prawie 10 lat po publikacji części pierwszej.

Opowiadania różnią się zdecydowanie. Pierwsze bardziej dynamicznie, nabierające tempa ze zdania na zdanie; drugie spokojne, filozoficzne. Choć i w pierwszym nie brak rozważań religijnych. Oba opowiadania warte uwagi, to literatura mocno różniąca się od współczesnej, wszak autor tworzył  w dwudziestoleciu międzywojennym.

Na podstawie  opowiadań  w roku 1968 powstaje film "Samotność we dwoje" w reżyserii Stanisława Różewicza. Fabuła w filmie zostaje nieco zmieniona, choć film, tak jak i opowiadanie mówi, o braku odporności na przeżyte nieszczęście i rozpadzie rodziny. Scenariusz do filmu napisał Tadeusz Różewicz.
Premiera filmu odbyła się 7.02. 1969 czyli bez mała 45 lat temu. Główne role pastora i jego żony zagrali Mieczysław Voit i Barbara Horowianka.

Karol Ludwik Koniński (1891-1943) – polski pisarz (głównie nowelista), publicysta, krytyk literacki, znawca kultury ludowej (obronił doktorat z tej dziedziny). W jego pisarstwie pierwszoplanowe są wątki religijne; zaliczany jest do nurtu egzystencjalizmu chrześcijańskiego; ze względu na poglądy społeczne zyskał miano chrześcijańskiego socjalisty. Od dziecka zmagał się z gruźlicą kręgosłupa. Przez ostatnie lata życia prowadził dziennik intymny, który został wydany w dwóch tomach: Nox atra i Ex labyrintho (1961-62).
(źródło Chmura Czytania)
 
Na temat portalu Chmura Czytania pisałam na stronie Śmietnik nie tylko literacki. Chmurę poszukiwaczom literackich skarbów szczerze polecam.

Opowiadania przeczytane w ramach wyzwania literackiego:
Polacy nie gęsi

21 komentarzy:

 1. Ciekawa pozycja i pisarz. Nie znam, ale warto poszukać jej. A i za filmem rzucę okiem w internet choćby dla pary grających w nim aktorów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety te opowiadania jak się zdążyłam zorientować są nie do zdobycia.

   Usuń
  2. Te opowiadania są do pobrania za darmo na Chmurze Czytania. Polecam stronę, naprawdę bardzo fajna.

   Usuń
  3. Filmu szukam, muszę obejrzeć koniecznie.A szczególnie Gogolewskiego, który gra nauczyciela muzyki.

   Usuń
  4. Już sobie przerzuciłam na komputer a film sama chętnie bym oglądnęła, gdyż cała obsada należy do aktorów chętnie przeze mnie oglądanych w młodości.

   Usuń
 2. Warto by było przeczytać :)
  monweg.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Monika, takich perełek jest mnóstwo na Chmurze Czytania. Polecam.

   Usuń
 3. Ciekawy post, nie słyszałam jeszcze o nowelkach, a historie oparte na faktach zawsze mnie poruszają...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej notka z gazety posłużyła mu jako pomysł do napisania nowelek. Gdyby nie wspomniał o notce, nie uwierzyłabym chyba w tę historię ;)

   Usuń
  2. Nie tylko notka, sprawa znacznie głębsza. Tu można przeczytać o tym, jak opowiadania powstawały i o wszystkich okolicznościach http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=1&id=24977, bo przytoczony jest nie tylko sam tekst opowiadań, ale i wszystko, co dookoła nich się działo. Bardzo poruszająca historia. Jeszcze bardziej cenię pisarza.

   Usuń
 4. Opowiadania z pewnością pobiorę. Wydaje mi się, że to będzie coś dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze ciekawiły mnie nazwiska, które mi umknęły. Szczególnie kiepsko znam dwudziestolecie międzywojenne.

   Usuń
  2. Jestem po lekturze pierwszego opowiadania. Przyznam szczerze, że podobała mi się konwencja tego utworu oraz przebieg akcji. Takiego rozwiązania zupełnie się nie spodziewałam. Chyba najbardziej zaskoczył mnie Bogdanek i wyjazd pastorowej. Podobało mi się również umieszczenie na końcu notatki prasowej. Ciekawa lektura, dziękuję za polecenie.

   Usuń
  3. W tym opowiadaniu wszystko zaskakuje ;), żeby nie ta prasowa notatka, powiedziałabym, że autora nadmiernie poniosła fantazja ;)

   Usuń
  4. Dokładnie, aż niemożliwe. Muszę sięgnąć również po drugie opowiadanie. Podoba mi się pomysł z tym portalem:)

   Usuń
 5. Nie znam ani tego autora, ani tych utworów, ale po Twoim opisie nabrałam ochoty na jedno i drugie, zwłaszcza że mam słabość do międzywojnia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja z międzywojniem na bakier. Chciałabym zobaczyć film ;)

   Usuń
 6. Nie znam tego autora, nie czytałam jeszcze nigdy żadnej jego książki, ale myślę, że warto po nie sięgnąć, tak wnioskuję po Twoich recenzjach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opowiadania interesujące, z przyjemnością przeczytałam.

   Usuń
 7. W związku z tym, że styczeń chyli się ku końcowi, chciałam się przypomnieć z Kryminalnym Wyzwaniem i spytać, czy masz do zgłoszenia jakieś recenzje? :) Chcę uzupełnić podsumowanie, żeby na początku lutego dodać je na bloga, tak, by potem nie musieć już dopisywać :) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie doczytam "Za żadne pieniądze". Jestem w trakcie czytania i książkę Getnera "Pan Przypadek i celebryci"

   Usuń

"Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje" - Menander