sobota, 2 lutego 2013

Wiersze i wierszyki dla najmłodszych - Tuwim i Brzechwa

5. 9;10

Tydzień piąty
28.01.2013 - 03.02.2013

Julian Tuwim Wiersze i wierszyki dla najmłodszych
Ilustracje Marianna Jagoda-Mioduszewska
Wydawnictwo Wilga SA
Rok wydania 2012
ISBN 978-83-259-0234-6
Ilość stron - 33
Przedział wiekowy 6 -12 lat


Wydawnictwo Wilga wypuściło na rynek serię książeczek dla dzieci znanych i uznanych poetów. Jak się nazywa seria, nie wiem, bo na stronie wydawnictwa nie doszukałam się nazwy. Nie wiem też, ile książeczek ukazało się w tej serii. Ja doszukałam się trzech. Są to wiersze Tuwima, Brzechwy i Chotomskiej. Napisałam do wydawnictwa z prośbą o informację, mam nadzieję, że uchylą rąbka tajemnicy.

Książka z wierszami Tuwima zawiera najbardziej popularne i lubiane wiersze, na których wychowywały się pokolenia. Są to wiersze: Dyzio marzyciel, Okulary,
Spóźniony słowik, Kotek, Warzywa, Gabryś, Wszyscy dla wszystkich, Idzie Grześ, Trudny rachunek, Abecadło, Dżońcio, Rzeczka, Ptasie plotki, Dwa Michały, Rozmowa ptaków. 

Moim ulubionym wierszem jest "Trudny rachunek":
Szły raz drogą trzy kaczuszki
Grzecznie, że aż miło. 
Pierwsza biała, druga czarna,
A trzeciej nie było...
Próbowaliście kiedyś doliczyć się tych kaczuszek, bo ja za trzecim podejściem zrezygnowałam. 

Zaś "Idzie Grześ" to ulubiony wierszyk najmłodszego mola książkowego, jakiego znam - półtorarocznej Marysi, która pukając paluszkiem w obrazek z Grzesiem powtarza: ma! ma! - co w wolnym tłumaczeniu znaczy: zgubił, gamoń jeden, cały piasek!  

Wydawca określa przedział wiekowy odbiorców na 6-12 lat i tu się myli, bo rytmiczne wierszyki, kolorowe obrazki przyciągają uwagę nawet tych najmłodszych. Na szczęście książka wydana z myślą o tych rzeczywiście najmłodszych odbiorcach, bo ma sztywne karty i okładkę typu padded z zaokrąglonymi rogami.

I kolejna książka z serii:

Jan Brzechwa - Wiersze i wierszyki dla najmłodszych
Ilustracje Marianna Jagoda-Mioduszewska
Wydawnictwo Wilga SA
Rok wydania 2012
ISBN 978-83-259-0038-0
Ilość stron 33
Przedział wiekowy 6-12 lat


Wydanie w tej samej szacie graficznej, co powyższe, z kolorowymi ilustracjami, bezpieczną okładką i  zawiera wierszyki ogólnie znane i lubiane:
Żuk, Żaba, Wrona i ser, Kos, Pomidor, Entliczek-pentliczek, Ślimak, Zoo, Tańcowała igła z nitką, Żółw, Psie smutki, Jeż, Szpak, Ciotka Danuta, Kwoka, Jak rozmawiać trzeba z psem. 
Ja jednak, wyznam szczerze, wolę Tuwima. 
A co na to Marysia? Z jednakową pasją wertuje zarówno Tuwima jak i Brzechwę.

Ale żeby nie było tak do końca cudownie, to o pewnym mankamencie w brzechwowej książeczce napomknę. Na okładce tejże książeczki czytamy:
Oto zbiór najwspanialszych wierszy JULIANA TUWIMA, należących do kanonu literatury dziecięcej. Każde dziecko powinno je poznać.

... zwłaszcza, że ten Julian Tuwim to w całej krasie Jan Brzechwa. Może tylko na usprawiedliwienie dodam, że książkę drukowali Chińczycy, a nie każdy Chińczyk wie, że Tuwim, to nie Brzechwa, a Brzechwa to nie Tuwim. 

I jeszcze słówko. Brawo dla ilustratora, pani  Marianny Jagody - Mioduszewskiej,  pięknie uproszczone, ale czytelne formy, bajeczne  kolory, co ma niemałe znaczenie w zachęcaniu dziecka do obcowania z literaturą, w tym wypadku z najwyższej półki.

Wyzwanie czytelnicze:
- Odnajdź w sobie dziecko
- Polacy nie gęsi8 komentarzy:

 1. Wierszyk u Grzesiu kiedyś umiałam na pamięć; gdybym go sobie teraz przypomniała, to pewnie powiedziałabym go od A do Z. :D A na konkursie recytatorskim, po wygłoszeniu "Lokomotywy" dostałam 2 msc. :D Tuwim to mistrz i co tu więcej gadać. :)

  Z Brzechwą podobnie, też go uwielbiałam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O widzisz, każdy ma jakieś wspomnienia związane z klasyką literatury dla dzieci. W planach mam wydany przez Naszą Księgarnię zestaw książek "Poczytaj mi mamo", bo kto nie pamięta wierszyka Danuty Wawiłow: Gdzie się podziały moje daktyle, wyszedłem z domu tylko na chwilę... :D

   Usuń
  2. Właśnie - "Daktyle"! Uwielbiam, zwłaszcza ilustracje Lutczyna! Czy Ty wiesz, że większość osób, które zagaduję na temat "Daktyli" twierdzi, że nie wie o co chodzi? Skandal, dramat i jak tak można!:P

   Usuń
  3. Mnie się wydawało, że to wszyscy znają
   bo u mnie w rodzinie tak się złożyło, że wszyscy znają Danutę Wawiłow :D No i właśnie ci świetni ilustratorzy. Mieliśmy do nich szczęście .

   Usuń
 2. Rany Julek! Nie znam "Dżońcia"!!!
  Tuwima i Brzechwę mamy w innych wydaniach,ale też z Wilgi, świetnie, że wciąż wznawiają - niech dzieciaki poznają.
  "Poczytaj mi, mamo" - świetne, cały komplet, mam nadzieję, że będą kolejne księgi. co za frajda, wspomnienia ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też "Dżońcia" nie znałam, ale człowiek całe życie się uczy :-)
  "Poczytaj" już czeka na półce - 3 tomy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę, że gdzieś zaginął w akcji mój poprzedni komentarz... trudno.
  Nie przepadam za wierszowaną formą, choć w wydaniu dla dzieci jest wg mnie o wiele ciekawsza niż dla dorosłego czytelnika.
  Tuwim i Brzechwa to chyba w ogóle najlepsi autorzy wierszy dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla zupełnie małych dzieci wierszowana forma to jak piosenka, nieważne co zawiera, ważne, że rytmiczna :-)

   Usuń

"Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje" - Menander