sobota, 17 listopada 2012

USA. Świat według reportera - Piotr Kraśko

46.75

Tydzień czterdziesty szósty
12.11.2012 - 18.11.2012

Piotr Kraśko - USA
Seria Świat Według Reportera
Wydawnictwo G+J
Rok wydania cop 2011
ISBN 978-83-7596-142-3
Ilość stron 94 + fot.


Kolejna książka Piotra Kraśki z serii "Świat Według Reportera", tym razem o USA.  
Jak każda książka Piotra Kraśki z tego cyklu i ta jest pełna ciekawostek, książka niewielka, rzec by można, raczej większy artykuł, aż dziw, że tyle w sobie mieści.  Jest tu o gabinecie owalnym; najsłynniejszym biurku, które zwie się "Resolute" i jego historii; Texasie, który jest większy od Francji; Szalonym Koniu czy królowej voodoo ; o Nowym Orleanie i huraganie Katrina; w końcu o słynnym Guantanamo i Jacku Nicholsonie, którego kwestią z filmu "Ludzie honoru", Kraśko kończy swoją książkę:

"Codziennie jem śniadanie trzysta jardów od czterech tysięcy Kubańczyków, szkolonych po to, by mnie zabić. Więc nie myśl nawet przez chwilę, że kiedy przyjeżdżasz tu i błyskasz swoją odznaką, to sprawisz, że zacznę się denerwować"

Co mnie pociąga w książkach Piotra Kraśki? Kultura pisania. Nie jest to może mój pisarski idol, ale po jego książki sięgam chętnie i wiem, że nudzić się nie będę. W kolejce - "Ameryka Łacińska"

najsłynniejsze biurko świata


Nicholson w filmie o Guantanamo


Królowa voodoo

Książka przeczytana w ramach wyzwania czytelniczego:

Trójka e-pik - edycja październikowa - literatura przygodowa/podróżnicza

Polacy nie gęsi

8 komentarzy:

 1. Czytałam tę książeczkę już jakiś czas temu i do dziś wspominam ją bardzo pozytywnie. Piotr Kraśko obserwuje USA iście reporterskim okiem, podaje wiele ciekawostek, a zdjęcia dodatkowo ubarwiają treść. Bardzo przyjemna lektura :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczególnie podobała mi się "Alaska", ale i "Szwecji" niczego nie brakowało. Autor zawsze ma w zanadrzu sporo anegdot, ciekawych opowiastek. Świetnie się więc czyta.

   Usuń
 2. Tę książkę mam w dość bliskich planach, bardzo jestem jej ciekawa, cieszę się, że pozytywnie ją oceniasz:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze się nie zawiodłam na książkach Kraśki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książek Kraśki jeszcze nie miałam okazji czytać i szczerze mówiąc, nie wiem, czy po nie sięgnę, ponieważ nie znoszę autora. Niby nie powinno się to przekładać na lekturę, jeśli książka jest dobra, ale jakoś nie mogę się przekonać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja za autorem nie przepadam, ale akurat w tym przypadku bez problemu czytam jego książki. Rodzina też sobie chwali. Krótkie, interesujące. Polecam. Moje dziecię dostało zbiorcze wydanie opowiastek Kraśki, więc jest szansa, że przeczytam wszystko, co w cyklu się ukazało.

   Usuń
 5. Przeczytałam zdaje kilka pozycji, ciekawie i faktycznie nieco reportersko. O USA jeszcze nie miałam okazji, prawdopodobnie też sięgnę, chociaż wolałabym nieco większe objętościowo książki..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście książeczki niewielkie, ale interesujące.

   Usuń

"Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje" - Menander