wtorek, 17 lipca 2018

Wieści z Wydawnictwa MG - "Stara baśń" Kraszewskiego

Szanowni Państwo,


dziś chciałabym namówić Was na powrót do przepięknej książki Kraszewskiego – chodzi oczywiście o Starą baśń. To w najpozytywniejszym znaczeniu lektura obowiązkowa dla każdego Polaka i to nie w szkole, tylko dla własnej wiedzy i przyjemności. Prawdziwa „perła literatury polskiej”. Fantastyczne postaci, cudowne opisy, znakomicie splecione mity i legendy.



Cudowna, wręcz magiczna powieść Kraszewskiego, która przenosi nas w czasy dawnej Słowiańszczyzny. Nawiązuje do staropolskich podań i legend, a jej akcja rozgrywa się przed powstaniem państwa polskiego na ziemiach plemienia Polan.
Władzę sprawuje okrutny kneź, Chwostek, oraz jego żona – Niemka Brunhilda. Oboje marzą o wprowadzeniu władzy absolutnej, podobnej do tej, jaką mają władcy w Niemczech. Nie odpowiada to miejscowym kmieciom nawykłym do poszanowania swobód przez rządzących. Kneź pewny swojej siły działa coraz bezwzględniej. Kiedy wybucha bunt, wzywa na pomoc niemieckich popleczników…
Obok politycznego drugim wątkiem powieści jest miłosny: Doman, młody kmieć i wojownik, zakochuje się w pięknej Dziwie – córce szanowanego kmiecia Wisza. Ta jednak przeznaczona została do służby bogom, więc odmawia Domanowi, który mimo to postanawia uczynić wszystko, by ją zdobyć. Książka ukaże się 1 sierpnia.
Zapraszam do lektury, a także na fanpage oraz stronę internetową Wydawnictwa MG 
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Malinowska-Grupińska
---------------------------------------------------

I ja osobiście polecam. 
                                                      

3 komentarze:

  1. Popieram...czytanie tej książki było dla mnie osobiście cudną przygodą....i oczywiście mam ją, tyle, że stare wydanie....
    Fajnie, że jest wznawiana...

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniała książka, kiedy pracowałem jako bibliotekarz szkolny, schodziła jak ciepłe bułeczki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No proszę, a jedna pani, też pracująca w bibliotece powiedziała: A kto tego Kraszewskiego czyta? Sami emeryci :)

      Usuń

"Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje" - Menander