sobota, 11 lutego 2017

Hurtem...

Z czytaniem nie najgorzej, z pisaniem całkiem kiepsko. Sporo ciekawych książek przeczytałam, ale umknęły mi bezpowrotnie, nie zaznaczając swojego śladu na blogu. Szkoda. Więc teraz kolejna grupa przeczytanych książek, które zaprezentuję krótko, by nie przepadły w niebycie.

1. Droga 66 - Dorota Warakomska - audio
2. Robień Biedroń. Pod prąd - Rozm. Magdalena Łyczko
3. Biała lwica. T.1 - Henning Mankell
4. Hotel du Nord - Eugene  Dabit
5. Książki i ludzie -  Rozmowy Barbary Łopieńskiej
6. Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej - Janina Lesiak
7. Biała lwica. T.2 - Henning Mankell
8. Kot, który zgubił dom - Ewa Nowak
9. Ofiara Polikseny. T.1 - Marta Guzowska
10. Białe. Zimna wyspa Spitsbergen - Ilona Wiśniewska

Tytuły różnego kalibru i gdyby przyszło mi wybrać najlepszy, to miałabym problem. Na pewno na podium byłyby te, które niosą jakieś informacje. Na pewno reportaż, na pewno biografia, na pewno wywiad, bo takie lubię i takie na mojej liście książek przeczytanych są: Droga 66, Białe, Robert Biedroń. Pod prąd oraz Książki i ludzie. Kolejność ta nie jest chyba przypadkowa - to kolejność od oceny najwyższej. Tak mi się wydaje, bo za każdym razem, gdy zerkam w tę klasyfikację, to mam ochotę na zmiany. Poza oceną, bo dla mnie to hit hitów, jest "Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej" Janiny Lesiak i "Miłosna kareta Anny J." tejże autorki. Trzymam się jednak kolejności i pokrótce o przeczytanych ksiązkach.

Droga 66 - Dorota Warakomska
Wydawca Biblioteka Akustyczna
Data wydania 29.08.2012
Czas trwania 10 godz. 34 min
Ilość stron wersja papierowa - 408
StorytelSłuchałam audiobooka i czuję niedosyt. Coś jednak przy słuchaniu umyka. A jeśli nie umyka, to nie zapada w pamięć. Jestem wzrokowcem i jak nie zobaczę, to nie zapamiętam. Po odsłuchaniu audiobooka na storytelu, nabrałam ochoty na książkę tradycyjną. Cóż, książka jest nie do kupienia, a egzemplarz na allegro kosztuje 100 zł. Darowałam sobie, kupiłam ebooka, ale wciąż to nie to.
O czym książka? Jak tytuł mówi o kultowej drodze 66. Warakomska wyrusza w podróż, o której zawsze marzyła. Ta podróż trwa bez mała pół roku. Jak sama autorka mówi, nie jest to książka o miejscach, jest to książka o ludziach. Ja twierdzę, że i o miejscach, i o ludziach i historii Stanów. Ciekawostką jest, że audiobooka czyta sama autorka i robi to wyjątkowo dobrze. Ma się wrażenie, że opowiada z głowy, a nie czyta tekst. Kto umie słuchać, polecam, kto nie umie, niech sięgnie po książkę i poczyta. Co mi dała ta książka? Zmusiła do poszukiwań: muzyki związanej z drogą, obejrzenia filmu "Bagdad Cafe" (cudny), artykułów i innych książek  autorów również zauroczonych kultową drogą.

Białe. Zimna wyspa Spitzbergen - Ilona Wiśniewska
Wydawnictwo Czarne
Data wydania 6.08. 2014
Ilość stron 208
Seria Reportaż

Książka, która miała swoją premierę 8 sierpnia 2014 roku, a więc czasu trochę minęło. Mnie przyszło się zmierzyć z książką całkiem niedawno, choć od dawna książka za mną chodziła. Autorka zabiera nas na Spitsbergen, na wyspę zimna i nocy polarnych. Sama wyjechała tam w roku 2010 na dwa tygodnie, by zostać na całkiem długo."Białe" to opowieść o ludziach, którzy poszukują swego miejsca na ziemi, przygód, prowadzą badania naukowe czy trafiają tu całkiem przypadkiem. Tu żyją szczęśliwie, bądź przeżywają tragedie. Zostają na stałe, bądź uciekają. Nie zawsze są to ich własne wybory. Książka jest momentami tragiczna. Porusza ludzkimi dramatami, ale i też rzezią zwierząt, nie zawsze uzasadnioną wyższą koniecznością. Przede mną lektura kolejnej książki pani Ilony - "Hen". Chętnie przeczytam, bo reportaż w wykonaniu Ilony Wiśniewskiej jest reportażem doskonałym.

Robert Biedroń. Pod prąd - Rozm. Magdalena Łyczko
Wydawnictwo Edipresse
Rok wydania 2016
Ilość stron 266

Prezent pod choinkę i to bardzo trafiony. Biedronia zawsze lubiłam i ceniłam. Ucieszyłam się, kiedy został posłem. Oburzałam się, słysząc rechot na sali plenarnej podczas jego pierwszych wystąpień. Dziś nie ma go w parlamencie, ale przewodzi Słupskowi. Miasto kwitnie, zmniejsza długi, dba o ludzi i o zwierzaki. Wywiad dotyczy nie tylko działalności politycznej Biedronia. Robert Biedroń opowiada szczerze o rodzinie, o swoim życiu prywatnym - o rodzicach, rodzeństwie, partnerze życiowym. Książka godna polecenia. W każdym razie ja książkę przeczytałam w dwa wieczory.

Książki i ludzie. Rozmowy Barbary N. Łopieńskiej
Wydawnictwo  Twój Styl
Rok wydania 1998
Ilość stron 259
Przyznam, że jestem rozczarowana książką. Może nie tyle rozczarowana, ile czuję niedosyt. Książka poszukiwana wśród moli książkowych, na stronach aukcyjnych osiąga wysokie ceny. Polowałam na książkę i ja. Upolowałam. O czym książka traktuje, większość osób czytających wie - to książka o książkach, a ściślej o biblioteczkach domowych znanych ludzi. Pisarzy, poetów, malarzy, aktorów naukowców. Każdy czytający uwielbia zaglądać w cudze biblioteczki, mam i ja tę przypadłość. Chętnie buszowałam z Łopieńską w cudzych zbiorach, "słuchałam", jaki mają stosunek do swoich zbiorów - jedni nabożny, inny nie przywiązują się do posiadanych dóbr. Nazwisk w książce sporo: od Janion, poprzez Holoubka, Matuszewskiego, Kuronia po Joannę Pollakówną. Skąd wziął się mój niedosyt? Mam wrażenie, że owych rozmów było w rzeczywistości więcej, ale nie wszystkie znalazły swoje miejsce w książce. Mam wrażenie, że gdzieś spotkałam się z rozmową Łopieńskiej z Michnikiem, tu w książce jej nie ma. Pewnie takich rozmów było wiele, ale nie wszystkie trafiły do książki.

----------------------------------

Pozostałe książki z mojej listy przeczytanych, to beletrystyka, beletrystyka różnego kalibru. Przede wszystkim ulubiony Henning Mankell  z ulubionym komisarzem Wallanderem. 

Biała lwica - Henning Mankell
Wydawnictwo wab
Rok wydania 2016
Ilość stron t.1 - 251; t.2 - 313

Jak zawsze powieści Mankella trzymają w napięciu, a różnorodność miejsc, gdzie akcja się rozgrywa, przyprawia o zawrót głowy. Akcja poprzedniego tomu z Kurtem Wallanderem rozgrywała się Rydze. Tym razem tropy prowadzą ze szwedzkiego Ystad do RPA, gdzie planowany jest zamach na Nelsona Mandelę. Zamachowiec przyjeżdża do Szwecji, by tu przejść szkolenie. Szkoleniem zajmuje się bezwzględny morderca, z pochodzenia Rosjanin. Sam zamachowiec nie wie jeszcze, kim będzie jego ofiara. Sądzi, że będzie to sprawujący urząd prezydenta Frederik Willem de Klerk. Sprawy się jednak komplikują. Do akcji wkracza Wallander, prywatnie uwikłany w sprawę. 
Powieść, jak to powieści Mankella trzyma od pierwszych stron w napięciu. Jest sprawnie skonstruowana, ale chyba wolę kiedy Kurt Wallander porusza się po swoich terenach. Jest wtedy bardziej wiarygodny. 

Hotel du Nord - Eugene Dabit
Wydawnictwo Książka i Wiedza
Rok wydania 1984
Ilość stron 189

To niewielka książeczka z serii Koliber. Opowiada o niezamożnych mieszkańcach hotelu Du Nord.
"Skromny ten hotelik stawał się tymczasowym portem dla ściągających do Paryża robotników, dla praczek, pomywaczek  i służących, dla młodych małżeństw i par kochanków, szukających tu schronienia dla biednych swoich romansów..." ( ze wstępu )
"Hotel du Nord" to najbardziej znana powieść Dabita. Do jej popularności przyczynił się film o tym samym tytule. Film powstał w roku 1938, reżyserował go Marcel Carne.

Kot, który zgubił dom - Ewa Nowak
Wydawnictwo Egmont Polska 
Data wydania 18.05.2016
Ilość stron 48
Seria Poczytaj ze Mną


Tym razem książeczka dla dzieci. Kupiłam przypadkiem, kiedy kupowałam kocią książkę Takashi Hiraide "Kot, który spadł z nieba". Tuż obok był drugi koci tytuł, więc nie zastanawiając się i nie wnikając w zawartość, dorzuciłam książkę do wirtualnego koszyka. Zmylił mnie dopisek do tytułu: reportaż. Ów reportaż okazał się książką dla dzieci, którą z przyjemnością przeczytałam. To historia o kocie, który przebywa drogę łodzią wraz z uchodźcami. Uciekają przed zawieruchą wojenną z Iraku do Grecji. Kiedy prawie dobijają do brzegów Lesbos, transporter z kotem otwiera się i kot niknie w falach. To krótka opowieść o kocie, w której tle widoczna jest tragedia uchodźców. Autorka nie umoralnia, nie epatuje nieszczęściem, skupia się na wolontariuszach, akcjach humanitarnych i szczęśliwym zakończeniu tej przygody. Książeczka bardzo na czasie. szczególnie, kiedy z telewizora płynie pełna kpiny wypowiedź: jak pani tak żal uchodźców, to nich im pani da ode mnie bułkę. Polecam książkę, bo starannie wydana, ma piękne, duże i czytelne ilustracje. Uczy gatunków literackich, a przede wszystkim tego, co najważniejsze - wrażliwości i empatii.

Wyzwania:
Pochłaniam strony
Przeczytaj książkę, która...
Z półki - II poziom


10 komentarzy:

 1. Jak ja Tobie zazdroszczę tylu przecztanych pozycji. Mam podobnie jak Ty, braki w pokazywaniu książek na blogu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To czytanie trwało od 24 grudnia, więc trochę czasu minęło. Nie czytam dużo, ani szybko. Chciałabym więcej, ale nie potrafię.

   Usuń
 2. Zachęciłaś mnie do przeczytania książki Biedronia. "Książkami i ludźmi" też byłam nieco rozczarowana. Wyobrażałam sobie, że to jedna z najbardziej niezwykłych książek świata (te ceny na Allegro, te polecenia czytelników!). Tymczasem przeczytałam z przyjemnością, ale bez zachwytu.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba bardziej interesowałyby mnie biblioteczki polityków, stąd żal, że Michnika nie było. Biedronia polecam, szczególnie interesujące są jego poglądy polityczne, m.in. stosunek do problemów kobiet.

   Usuń
 3. jeszcze nie miałam tych książek, które pokazałaś, pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz rynek wydawniczy jest tak potężny, że trudno nadążyć :)

   Usuń
 4. Zgadzam się z Tobą, że gdy się słucha to jednak wiele unika. A to się rozproszę, a to ktoś wejdzie i trzeba znów powracać. Toteż słuchać można głównie beletrystyki i innej, ale raczej lekkiego kalubru literatury.
  I ja jestem wzrokowcem więc tylko książka papierowa jest dla mnie najbardziej wartościowa jeżeli chodzi o przyswajanie treści.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I chyba przerzucę się w słuchaniu na lżejszy kaliber ;)

   Usuń
 5. Książka o Biedroniu wygląda ciekawie (tak jak działalność samego Biedronia i rozwiązania, jakie wprowadza). "Hotel du Nord" znam - bardzo klimatyczna historia, smakująca przeszłością, innym światem i wiecznie podobnymi problemami ludzi.
  Na marginesie - uwielbiam Koliberka, cudowna seria.

  OdpowiedzUsuń

"Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje" - Menander