- dla dzieci 2 - 5 lat
- dla dzieci 6 - 9 lat
- dla dzieci od 9 lat
Nie będę więcej o stronie opowiadać, wpadnijcie tam i koniecznie zabierzcie ze sobą swoje dzieci.
Dziś "Dziad i baba", ale posłużę się tekstami ze strony iCzytam. Mam nadzieję, że administracja strony nie weźmie mi tego za złe, ale z własnej nieprzymuszonej woli chętnie rozpropaguję szczytną ideę Fundacji Festina Lente.
2.
J.I. Kraszewski - Dziad i baba
Wydawnictwo audio i ebooka: Festina Lente
Rok wydania 2012
ISBN audio 978-83-7904-165-7
ISBN ebook - 978-83-7904-028-5
Recenzja
Utwór Kraszewskiego jest zarazem balladą i satyrą. Nawiązuje do wierzeń ludowych – oto w ubogiej wiejskiej chacie pojawia się gość z zaświatów, który budzi grozę. Zgodne do tej pory małżeństwo dwojga starych ludzi okazuje się nie całkiem idealne, o czym Kraszewski opowiada ze swadą i humorem.
Pierwodruk "Dziada i baby" ukazał się w tomie Poezje w 1838 roku. To najbardziej dziś znany utwór poetycki Kraszewskiego.
Józef Ignacy Kraszewski
Józef Ignacy Kraszewski (pseudonimy: Bogdan Bolesławita, Kaniowa; 1812-1827) – polski prozaik, poeta, dramaturg, publicysta, historyk, wydawca, działacz społeczny. Uważany za polskiego rekordzistę pod względem liczby napisanych i wydanych książek (ponad 200 powieści, w sumie ok. 600 tomów). Zasłynął jako autor powieści historycznych, które w czasach zaborów uczyły Polaków historii ojczyzny, od czasów słowiańskich aż po wiek XIX. Najbardziej znane powieści: Stara baśń, Chata za wsią, Hrabina Cosel.Katarzyna Surman
Katarzyna Surman (ur. 1989) – grafik, ilustrator. Absolwentka Liceum Plastycznego w Rzeszowie. Studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - specjalizacja główna: ilustracja (w pracowni prof. Zygmunta Januszewskiego ), specjalizacja dodatkowa – projektowanie książki (w pracowni prof. Macieja Buszewicza. Obecnie na stypendium w Hiszpanii. Uczestnik wystaw międzynarodowych; współtwórca opracowanie graficzne słownika esperanto do komunikacji miejskiej w Warszawie; autor oprawy graficznej multimedialnych wydawnictw Fundacji Festina Lente.Jarosław Kopaczewski
Jarosław Kopaczewski (ur. 1956) – aktor filmowy i teatralny, kompozytor, autor tekstów i pieśniarz. Występował na scenach Warszawy (Ateneum) , Katowic (Teatr Śląski) i Kalisza (Teatr im. Bogusławskiego). Popularność przyniosły mu role w filmach (Pejzaż horyzontalny w reż. Kidawy i Wielki bieg Domaradzkiego) i serialach TV (Samo życie, Pierwsza miłość, Na wspólnej).Stanisław Moniuszko
Stanisław Moniuszko (1819-72) – kompozytor, dyrygent, organista, pedagog, publicysta, animator życia muzycznego Wilna i Warszawy. Twórca polskiej opery narodowej (Straszny dwór, Halka, Verbum nobile, Hrabina), muzyki symfonicznej (uwertura Bajka), kameralnej (Kwartety smyczkowe I-II), sakralnej (Litanie Ostrobramskie I-IV) oraz pieśni skomponowanych do wierszy wybitnych poetów polskich (blisko 300 utworów wydanych w 12 zeszytach Śpiewników domowych).*Cóż mogę dopowiedzieć ? Nic. No może to, że jak słuchałam kwestii Śmierci, padłam z wrażenia. I to nie był koniec padania. Padł na mnie ... blady strach. Posłuchajcie Śmierci, King przy tej interpretacji wysiada.
No i jeszcze wypada mi dodać, że Wasze dziecię po "przerobieniu"** tej strony będzie erudytą. ;)
--------
* Wszystkie teksty pisane kursywą pochodzą z iCzytam
** Moja ulubiona koleżanka Basia - polonistka ( nie ma już jej ), kiedy uczniowie pytali:
Czy będziemy przerabiali "Konrada Wallenroda"?
Odpowiadała:
"Konrad..." jest tak dobrze napisany, że nie musimy go przerabiać.
Książka przeczytana w ramach wyzwania:
Odnajdź w sobie dziecko
Nie znam tego portalu, ale zajrzałam i będę tam częstym gościem:) Jest ciekawie, mądrze i idealnie dla rodziców. Cieszę się, że tam trafiłam.
OdpowiedzUsuńA "Dziada i babę" znam i lubię:)
Też znam od wczoraj, polecam jeszcze Chmurę Czytania. Ta sama fundacja ;)
UsuńWłaśnie przeglądam. Dziękuję za informację!
UsuńMam nadzieję, że się przyda ;)
UsuńPozycję kwalifikuję do 2012 roku, ale jeśli pod koniec wyzwania braknie Ci jednej starszej pozycji, a nowszych będziesz miała w nadmiarze, to zaliczymy ją jako staruszkę :)
OdpowiedzUsuńW wolnej chwili muszę zajrzeć na ten portal... ale teraz jest stanowczo za późno, zwłaszcza, że całą niedzielę mam kwestować z moim uczniami na rzecz WOŚP.
Powodzenia w graniu ;)
UsuńUważam, że to świetny pomysł z takimi stronami z literaturą dla dzieci. Trzeba szerzyć czytelnictwo.
OdpowiedzUsuńStronę testujemy na małej Mani (2,5 roku)Podoba się jej, bardzo!
OdpowiedzUsuńA może dorzucić tekst jeszcze do jednego wyzwania?;) Może być bez numerka.
OdpowiedzUsuńNa FB na JIK-owym profilu juz udostępniłam, choć przy ich ostatniej polityce, to nie wiem, czy to jakaś reklama:).
Hmm, co z ta polityką?
Usuń