środa, 25 lipca 2018

Wieści z wydawnictwa MG - "Bez dogmatu" Henryka Sienkiewicza

Przyznam, że za czasów słusznie minionych chciałam książkę przeczytać, ale była niedostępna. Powieść za czasów Sienkiewicza budziła kontrowersje, ale jak się okazuje i z władzą PRLu powieści tej też nie było po drodze. Tym razem, jak kogo ochota najdzie, to powieść w nowej odsłonie ukaże się 1 sierpnia.  Nic tylko czytać.


Szanowni Państwo, 
kolejny polski klasyk, ale w bardzo nietypowej dla siebie odsłonie.
Bez dogmatu zobaczymy zupełnie innego Sienkiewicza niż tego, którego znamy dzięki powieściom historycznym. Pisarz stworzył utwór o czasach mu współczesnych, podejmujący problem człowieka końca XIX wieku, pozbawionego trwałych zasad moralnych i celu w życiu, do którego mógłby dążyć. Ze względu na tematykę oraz brak jednoznacznego potępienia głównego bohatera utwór wzbudził burzliwą dyskusję i wywołał zarzuty amoralności. Dla wielu młodych ludzi Bez dogmatu stanowiło diagnozę ich pokolenia.
Bohaterem powieści jest pochodzący z bogatej szlacheckiej rodziny Leon Płoszowski. Inteligentny, utalentowany i wszechstronnie wykształcony nie może jednak znaleźć miejsca w życiu, które upływa mu bezproduktywnie na rozrywkach, bywaniu w towarzystwie i podróżach po Europie. Za tą elegancką maską kryje się hulaka i egoista pozbawiony zahamowań, nieliczący się z uczuciami innych ludzi. Gdy Leon poznaje śliczną i skromną Anielkę, nie potrafiąc oprzeć się jej urokowi i zaczyna zabiegać o względy dziewczyny. Ta odwzajemnia uczucie, co daje Leonowi złudzenie, że już ją posiadł. Los postanawia jednak z niego zadrwić…
Książka ukaże się 1 sierpnia.


Polecam
Dorota Malinowska-Grupińska
  

3 komentarze:

 1. Chyba będę mieć to wydanie. Czytałam, podobało mi się, w odróżnieniu od Potopów itp. ( tzn.też czytałam, ale nie przepadam)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z przyjemnością sięgnę po tę książkę, pozdrawiam wieczornie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ech, Sienkiewicz jest moim wyrzutem sumienia. "Quo vadis", "W pustyni i w puszczy" oraz kilka nowel.
  Każda pozycja wywołuje miłe wspomnienia, a za trylogię nie mogę się zabrać :(

  OdpowiedzUsuń

"Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje" - Menander