poniedziałek, 28 maja 2012

Tropem rosyjskiej mafii

22.30
Tydzień dwudziesty drugi
28.05.2012 - 3.06.2012   


Aleksandra Marynina - Za wszystko trzeba płacić
Wydawnictwo Biblioteka Akustyczna
(na podstawie wyd.pierwszego  wydawnictwa W.A.B )
Seria Sensacji i Kryminału
Nośnik 1 CD mp3
Czas 16 godz 15 min
ISBN 978-83-63162-34-4
Ilość stron wydania książkowego 512/6681

Dawno przełamałam awersję do tego, co za wschodnią miedzą, Pomijam rosyjskich  klasyków, ich narodowość mi nie wadziła, klasyk to klasyk i nie szufladkuje się go narodowościowo, bo to dobro ogólnoświatowe.   Zdarzało mi się planować pójście tropem współczesnej literatury rosyjskiej, ale tylko planować, aż wreszcie nadarzyła się okazja, by poznać od dawna wydawaną w Polsce Marininę, a to za sprawą Biblioteki Akustycznej, która to zaproponowała mi w prezencie audiobooka z powieścią "Za wszystko trzeba płacić". 
Książki Aleksandry Marininy jakoś mi umykały, choć od dawna mają w Polsce swoich zwolenników. 
Za audiobookami nie przepadam, choć książka się sama czyta, ale staram się jednak coś mieć w słuchawkach, bo czytanie to nie jedyna moja przypadłość, druga to "robótkowanie" wszelkiej maści, ale nie da się wykonywać obu czynności w jednym czasie, więc robótkując - słucham lub, jak kto woli, słucham - robótkując. Oczywiście, lubię też mieć na podorędziu tekst drukowany. W razie "zawieszenia się" słuchacza, zawsze można w tekście przegapiony fragment doczytać, bez szarpania się ze sprzętem elektronicznym, który w takich razach skutecznie stawia opór.Tym razem druku nie miałam, więc musiałam uważać, zrezygnować z bujania w obłokach, tym bardziej że książka "rozbuchana" wydarzeniowo i postaciowo. Było zatem co przyswajać.
Marinina wie, o czym pisze - studiowała prawo, pracowała w milicji, aż w roku 1992 wydała książkę, której bohaterką była major Anastazja Kamienska i tak rozpoczęła się kariera pisarska Marininy. Powstawały kolejne powieści  tworzące cykl kryminalny z Kamienską w roli głównej, cykl który posłużył do nakręcenia serialu.
Intryga kryminalna w powieści "Za wszystko trzeba płacić" zaczyna się od zabójstwa dwóch kobiet i dziecka, przy czym jedna z kobiet (przyjaciółka mafioza) i jej dziecko giną zupełnie przypadkiem. Kto za tym stoi, jakie są motywy - to czytelnik wie od samego początku, clou powieści tkwi w dochodzeniu, tym bardziej że w śledztwo  zaangażowana jest nie tylko policja austriacka, ale i mafia reprezentowana przez....Nastię Kamienską. Mafiozo Denisow zwraca się do major Kamienskiej, by pomogła mu odnaleźć zabójcę jego przyjaciółki. Choć kryminał postawiony na głowie i jego konstrukcja różni się zdecydowanie od klasycznych, to książka cały czas trzyma w napięciu, bo powieść jest wielowątkowa, przewija się też w niej wiele postaci na bardzo wyraźnie zarysowanym tle społecznym. Poznajemy różne grupy społeczne i zawodowe, świat szemranych interesów, nierządnych ale szlachetnych kobiet, szarych ludzi niosących bezinteresownie pomoc, moskiewskich naukowców, milicjantów, członków mafii.Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że wątek kryminalny jest raczej pretekstem niż siłą wiodącą powieści.
          Jest to pierwsza moja książka tej pisarki i szczerze wyznam, że podobała mi się. Jestem zwolenniczką powieści sensacyjnych i choć to powieść bardziej społeczna niż sensacyjna, to chyba nie zawiedzie też fanów kryminałów. Nie zawiodła mnie też w wydaniu audiobooka, Roch Siemianowski powieść czyta doskonale, nie drażni, nie usypia, ale też nie odgrywa ról, nie wpada w sidła manieryzmu. Polecam.

Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Biblioteki Akustycznej.
Baza recenzji Syndykatu ZwB

4 komentarze:

 1. Ostatnio często słyszę o tej autorce. Chyba skuszę się do przeczytania jakiejś jej książki!!!
  Pozdrawiam!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie, ja nawet kupiłam za jakieś małe pieniądze "Kolację z zabójcą" ale jakoś do tej pory się za nią nie zabrałam, chyba nadeszła pora :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. To pierwsza książka Marininy i właśnie od niej chciałabym zacząć, ale w bibliotece akurat wszystkie egzemplarze wypożyczone!!! :( Mam nadzieję że będzie warto poczekać!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam wiele recenzji i są bardzo różne. Mnie generalnie Marinina odpowiada, choć znam tylko jedna książkę. Zabiorę się za drugą, kiedy skończę Głowackiego "Z głowy"

  OdpowiedzUsuń

"Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje" - Menander