czwartek, 10 maja 2012

Public relations w wydaniu Muriel Spark

19.26
Tydzień dziewiętnasty
7.05.2012 - 13.05.2012  


Muriel Spark - Gwiazda filmowa
Wydawnictwo Czytelnik
Rok wydania 1975
Ilość stron 140/5493


Szczerze mówiąc, książka mnie rozczarowała. Nie śledzę "pudelków", "plotków" i innych radosnych ploteczek z życia wyższych sfer, a gwiazd w szczególności i choć książka przedstawia historię fikcyjną, to jednak nie o tym chciałabym czytać, ale przyznać muszę pani Spark, że intryga zmyślna i zaskakująca.


Aktorka, Annabela Christopher i jej mąż Fryderyk, chcą zrobić karierę w filmie, ale to tej głupszej ( w przekonaniu męża ) udaje się wejść z powodzeniem w świat filmu, nawet zrobić karierę. Mąż w cieniu gwiazdy zadowala się dawaniem lekcji dykcji, pisaniem scenariuszy, które mają wzięcie, ale nie przynoszą wielkiego zysku, a i nie zaspokajają jego ambicji zawodowych. To prowadzi do niesnasek,. zadrażnień w małżeństwie, które dla potrzeba mediów zostaje wykreowane jako idealne stadło, które wcale takie idealne nie jest.  Mąż szuka pocieszenia u innych kobiet, planuje odejście od żony. Cóż, kiedy i jedno i drugie z małżonków jest niewolnikiem wykreowanego przez specjalistkę obrazu. 
Jak wyplątać się z pęt wyimaginowanego ideału małżeńskiego i zaszkodzić karierze żony? Prosto i zaskakująco, ale o tym w książce, by nie psuć potencjalnym czytelnikom lektury.


Na pewno problem poruszony w książce - ważki, choć  może mniej w świecie artystów, a bardziej w świecie polityków. Czy każda publiczna postać jest autentyczna, czy to tylko kreacja stworzona przez fachowców od public relations na potrzeby odbiorców ? Kochamy gwiazdy, głosujemy na sympatycznych polityków, by potem stwierdzić, że nie jeden ma sporo za uszami. 
No więc reasumując - książka jest "zjadliwa", czytanie nie sprawia przykrości, ale czy po inne książki Muriel Spark sięgnę? Nie sądzę.

4 komentarze:

 1. Nie poznałam do tej pory książek tej autorki. "Gwiazda filmowa" wydaje mi się z jednej strony dosyć interesującą lekturą, z drugiej strony jednak nie będę szczególnie rozglądać się za tą książką. Wolę trochę inne opowieści na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To moja pierwsza książka tej autorki i nie jest to proza, która mnie powaliła, ale wszystkiego trzeba spróbować.

   Usuń
 2. Hihi, ale pojechałaś! Temat gwiazdek filmowych nieszczególnie mnie pociąga, w dodatku skoro piszesz, że nieciekawa, to nie będę jej brać do ręki..

  OdpowiedzUsuń
 3. Temat jest trochę głębszy i bardziej uniwersalny, ale jakoś mnie nie zauroczył. Przeczytać można, a może coś innego z dorobku pani Muriel Spark?

  OdpowiedzUsuń

"Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje" - Menander