piątek, 23 marca 2012

Czuk, Hek, Timur i reszta


11.15
Tydzień jedenasty
12.03.2012 - 18.03.2012

Arkady Gajdar - Czuk i Hek
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Rok wydania 1983
ISBN 83-10-08499-4
Ilość stron 46

11.16
Arkady Gajdar - Timur i jego drużyna
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Rok wydania 1988
ISBN 83-10-07897-8
Ilość stron 95

Dwie niewielkie książeczki Gajdara, większości znane. Ci co je czytali, wspominają miło. Pierwsza książka "Czuk i Hek"opowiada o dwóch małych chłopcach, urwisach, którzy z matką wybierają się do ojca na Syberię. Tym, którzy nie czytali,  od razu wyjaśniam. Ojciec nie znajduje się tam za karę, ale pracuje. Jest geologiem. Książka oszczędna w słowie, ale chłopcy przeżywają moc przygód i pamiętam, jak bardzo im kiedyś zazdrościłam, że nie mogę pojechać na Syberię.
Druga książka "Timur i jego drużyna" to opowieść o grupie chłopaków, którzy pod przywództwem Timura pomaga rodzinom,  których ojcowie, mężowie, synowie są na wojnie. Przypomina to polską akcję "Niewidzialnej Ręki"  propagowaną chyba przez Ekran z Bratkiem w latach 60 czy 70tych.

Pierwsza książka powstała w roku 1939, druga w roku 1940. Obie propagowały wielkość i niezłomność Kraju Rad i dziś to szczególnie widać.
Czy jest sens wracania do takiej literatury? Pewnie tak, bo po czasie widzi się więcej i zdecydowanie inaczej. Ci, co czytali obie książki przed okresem transformacji ustrojowej, zgodnie twierdzą, że obie książki bardzo im się podobały, mimo tych czerwonych gwiazd i najpiękniejszego miasta na świecie - Moskwy. Szkoda, że autor ma tak niechlubną przeszłość. Nie jeden pisarz błądził, ale nie każdy aż tak. Nie udało mi się dotrzeć do książki Sołouchina "Słone jezioro", by rozszerzyć wiedzę na temat niechlubnych "dokonań" Gajdara. Nie trafiłam nigdzie na ślad polskiego wydania. Czy w ogóle było?Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje" - Menander