wtorek, 10 stycznia 2012

Król z żelaza - Maurice Druon

2.4
9.01.2012 - 15.01.2012
Tydzień drugi


Maurice Druon - Król z żelaza
Cykl: Królowie Przeklęci
Wydawnictwo Otwarte
Rok wydania 2010
ISBN 978-83-7515-116-9
Ilość stron 352


 Nie jest to moje pierwsze spotkanie z tym cyklem. Cykl "Krolowie Przeklęci" ukazał się w Polsce wieki temu i budził wielkie zainteresowanie. Wszystkie siedem tomów  kiedyś przeczytałam, było to wydanie z  roku 1974 może z 1977, nie wiem, ale na pewno wydanie starusieńkie. Jak wspomniałam cykl obejmuje siedem powieści:
1. Król z żelaza
2. zamordowana królowa
3. Trucizna królewska
4. Prawo mężczyzn 
5. Wilczyca z Francji
6. Lew i lilie
7. Kiedy król gubi kraj


Pierwszy tom - "Król z żelaza" dotyczy rządów króla Francji Filipa Pięknego. Filip Piękny rządzi mocną ręką, a zasłynął głównie z walk z papiestwem i likwidacji Zakonu Templariuszy. Wielki Mistrz Zakonu ginie na stosie. Zdążył jednak rzucić klątwę na króla i jego zaufanych. Klątwa (niekoniecznie przy pomocy sił nadprzyrodzonych) zaczyna się wypełniać. Umiera papież Klemens V, który wyraża zgodę na proces Templariuszy. Wkrótce umiera w dziwnych okolicznościach strażnik pieczęci, zostaje tez odkryta niewierność małżeńska synowych królewskich, a w końcu na polowaniu umiera sam król.  
Żywa i wartka akcja powieści porywa, intryguje. Bohaterowie to postacie barwne, choć tak naprawdę historycznie Filip Piękny jest postacią mało znaną, stanowi wciąż zagadkę dla historyków. 
Sporo w powieści scen drastycznych, kto mało odporny - uprzedzam, że opisy kaźni dla mnie były trudne do przebrnięcia, choć już raz powieść czytałam. 


Cykl ten polecam i tym, którzy historię lubią i tym, którzy jej nie cierpią, bo i jedni i drudzy na pewno będą doczytywać w podręcznikach lub choćby  w wikipedii, kim był ów Filip Piękny. 
Ja polecam podręcznik: Historia Powszechna. Średniowiecze Tadeusza Manteuffela - rozdział dwudziesty: Zatargi Francji z papiestwem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje" - Menander