niedziela, 8 stycznia 2012

Chicken Street - Amanda Sthers

1.3
2.01.2012 - 8.01.2012
Tydzień pierwszy


Amanda Sthers - Checken Street
Wydawnictwo Noir Sur Blanc
Rok wydania cop. 2010
ISBN 978-83-7392-313-3
Ilość stron 166
Afganistan, Kabul, Chicken Street. i daleki Nowy Jork, Manhattan, gdzie jak na scenie w teatrze pojawiają się jedna za drugą postacie - Alfred, Żyd rumuński, miejscowy pisarz znający kilka języków, powiernik ludzkich tajemnic;
Szymon, Żyd z Iranu, gdzie ożeniony z aktorka wiódł dostatnie życie, w Afganistanie - szewc naprawiający zdarte obuwie. Obaj mieszkają na jednej ulicy, są jedynymi Żydami w Kabulu, bezustannie się kłócą, wszystko wydaje się ich dzielić, nic łączyć. 
Jest i młoda Afganka Naema z głupkowatym bratem, która spotyka na swojej drodze amerykańskiego  korespondenta wojennego Petera. W Nowym Jorku na Petera czeka żona Jenny. Jedna noc podczas bombardowania Kabulu, chwila zapomnienia Petera i Naemi i losy wszystkich tych osób tragicznie się splatają. Peter wyjeżdża. Nie wie, że Naema oczekuje dziecka. Dla Afgańskiej kobiety jest to wyrok śmierci, ale nie tylko dla niej. O niewierności męża dowiaduje się Jenny, jej świat także legnie w gruzach.
Ale czy taki przelotny romans między Afganką a amerykańskim dziennikarzem jest możliwy? Nie wiem, raczej chyba nie, ale książka w wymowie tragiczna, zdaje się być protestem przeciw sytuacji kobiet afgańskich, osaczonych, bez prawa do stanowienia o sobie, aż trudno uwierzyć, że wszystko to dzieje się współcześnie.


Książka doskonała, napisana oszczędnie, jakby poskładana z drobnych elementów w spójną i logiczną całość. 
Szukam książek o Kabulu, w schowku na czytay.pl "Księgarz z Kabulu"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje" - Menander