sobota, 29 listopada 2014

Przestępstwo

Przestępstwo
Ferdinand von Schirach
Wydawnictwo Biblioteka Akustyczna
Rok wydania 2014
Nośnik 1 CD mp3
Czas nagrania 5 godz 22 min
Czyta Roch Siemianowski
ISBN  978-83-7878-164-6
e-ISBN  978-83-7878-165-3

 Z audiobookami mam problem. Nie bardzo wiem, gdzie ich słuchać, bo przy odkurzaniu - odpada, trochę mój odkurzacz wyje, swoje lata ma. Pewna blogerka pisze, że ma audiobooki kuchenne. Słucha ich w kuchni przy gotowaniu. Mnie raczej gotowanie rozprasza. Wolę skupić się treści, coś zanotować. Idealnym rozwiązaniem jest robótkowanie i słuchanie. Mam wtedy dwie przyjemności równocześnie. A nawet trzy, kiedy lektorem jest Roch Siemianowski.

Ale od początku.
"Przestępstwo" to zbiór jedenastu  krótkich opowiadań. Kim są bohaterowie? To ludzie, którzy weszli w konflikt z prawem. Ludzie różnej profesji, z różnych szczebli społecznych. Od lekarzy, prawników po drobnych złodziejaszków, prostytutki, mniejszych i większych kombinatorów. A wszystkich łączy wyrok skazujący, a jeśli nie wyrok, to przynajmniej rozprawa w sądzie.
Dziwne to towarzystwo, a motywy przestępstw przez nich popełnionych raczej każą współczuć  delikwentowi niż go potępiać. Za zbrodnię - kara (?). W opowiadaniach von Schiracha nie jest to takie oczywiste. Czytelnik solidaryzuje się z winowajcą. Buntuje się przeciwko suchej literze prawa. Ale za tą suchą literą prawa stoi na szczęście człowiek, ot choćby dwie ławniczki fundujące bilet do Etiopii skazanemu za napad na bank. Bo co to za bandyta, który kładzie na ladzie plastikowy pistolet i ze wstydem prosi kasjerkę o wydanie pieniędzy, i ze łzami w oczach szepcze: przepraszam, nie mam wyjścia. To moje ulubione opowiadanie. Żal mi bohatera, bo to choć recydywista, to jednak człowiek dobroduszny, pogubiony, wspomagający biedną wioskę w Etiopii. A przede wszystkim kochający.

Nie można powiedzieć, że opowieści Schiracha są rozrywkowe. Wciągają, fascynują, ale i przerażają, bo wiele tu drastyczności. Pozostawiają też niedosyt, bo autor nie dopowiada wielu rzeczy do końca. Zostawia czytelnikowi problemy do przemyślenia. Książka interesująca, rozważam kupno papierowej lub elektronicznej wersji, choć książce w formie audio nie mam nic do zarzucenia. Jak zawsze, kiedy lektorem jest Roch Siemianowski. Jak wiadomo, książka mówiona ma dwóch autorów, z których jeden funduje nam przekaz mówiony. Od tego przekazu zależy odbiór treści przekazywanych przez pisarza. Zadanie lektora to przede wszystkim nie przeszkadzać w odbiorze lektury, a w tym Roch Siemianowski zdaje egzamin doskonale.

Ferdinand von Schirach (ur. 1964 w Monachium) – prawnik i pisarz. Studiował w Bonn, odbył praktykę w Koloniii, specjalizuje się w prawie karnym. Od 1994 roku mieszka i pracuje w Berlinie, zasłynął jako obrońca w głośnym procesie Güntera Schabowskiego, prominentnego enerdowskiego polityka. Przestępstwo Ferdinanda Von Schiracha to w Niemczech jedna z najgłośniejszych książek ostatnich lat i sensacyjny bestseller, który rozszedł się w 500 000 egzemplarzy. Prawa do tego tytułu kupiło kilkudziesięciu wydawców z całego świata.
( źródło: Biblioteka Akustyczna )Przeczytano w ramach wyzwań:
Historia z trupem
W 200 książek dookoła świata

7 komentarzy:

 1. A ja jakoś do audiobooków nie mogę się przekonać, chociaż kilka ich na swoim koncie mam, to jednak wolę papierową wersję książki, zdecydowanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. W wakacje miałam okazję wysłuchania Przestępstwa, jak i później Winy autorstwa Ferdinanda von Schiracha. Obie niesamowicie mi przypadły do gustu i żałuje, że nie ma opublikowanych innych jego opowiadań.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. facet rzeczywiście pisze dobrze, a przynajmniej interesująco. "Winy" nie znam, ale chyba powinnam poznać ;)

   Usuń
 3. Nie lubię audiobooków, jakoś nie mogę się do nich przekonać, nie skupiam się na słuchaniu tylko i tak myślę o czymś innym :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak miałam na początku, teraz słuchanie idzie mi zdecydowanie lepiej. Wczoraj odsłuchałam połowę "Dancingu w kwaterze Hitlera". Dobra proza ;)

   Usuń
 4. Niestety nie potrafię przekonać się do audiobooków, ale poszukam tej powieści w formie papierowej.

  OdpowiedzUsuń

"Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje" - Menander