piątek, 22 sierpnia 2014

Życie artystek w PRL

Sławomir Koper
Życie artystek w PRL
Wydawnictwo Czerwone i Czarne
Rok wydania 2013
ISBN 978-83-7700-067-0
Ilość stron 352

Sławomir Koper w moich planach czytelniczych był od dawna. Najchętniej kupiłabym hurtem wszystkie tytuły, ale to tylko marzenia ściętej głowy mola książkowego. I chyba dobrze, że na marzeniach się skończyło, bo książka mnie rozczarowała.
Książka poświęcona jest polskim celebrytkom  z epoki PRLu.  Do grona Pań-artystek, którym autor poświęcił swoją książkę należą:

Agnieszka Osiecka
Anna German
Kalina Jędrusik
Mira Zimińska
Elżbieta Czyżewska
Alina Szapocznikow
Halina Poświatowska
Grażyna Bacewicz
Wieści o paniach to zbiór ciekawostek, nieznanych faktów i pikantnych szczegółów z życia naszych artystek. Choć wielu im zazdrościło, to jednak życie nie było dla nich usiane różami. Przezywały wzloty i upadki, sukcesy i klęski. Tworzyły, bulwersowały, żyły życiem rodzinnym nie zawsze udanym. Ale łączyło je to, że były wielkie. Każda w swojej dziedzinie, każda po swojemu. Doceniane, niektóre zapomniane.  Chyba najbardziej poruszył mnie tekst dotyczący Elżbiety Czyżewskiej, tragiczny, przejmujący. Piękna kariera gwiazdy filmowej legła w gruzach. Kłopoty rodzinne, uzależnienie od alkoholu, zapomniana przez przyjaciół kończy życie schorowana, opuszczona.
Teksty zamieszczone w książce zawierają dużą dawkę informacji, często dla mnie zupełnie nieznanych, są wskazówką do dalszych poszukiwań, a jednak książka rozczarowała mnie. Biogramy- niebiogramy są nierówne. Z niektórymi artystkami autor rozprawia się bez pardonu, innym wystawia pomniki. Tekst dotyczący Anny German to raczej tekst hagiograficzny niż wspomnienie o piosenkarce. Miała genialny głos, ale jej kariera legła w gruzach wraz z wypadkiem samochodowym. Czym się wyróżniała wśród gwiazd śpiewających? Może była bardziej poukładana? Ale to chyba nie powód, by przyprawiać jej aureolę.

Co by jednak o ksiązce nie powiedzieć, trzeba sprawiedliwie przyznać, że czyta się ją dobrze. Autor potrafi zainteresować czytelnika przytaczając różne smaki i smaczki z życia znanych i uznanych. Książka dla tych, którzy lubią podglądać przez dziurkę od klucza. Ja lubię.

Dopisek - wypatrzone w sieci

Nomen omen - Znak wydał właśnie książkę Aleksandry Szarłat "Celebryci z tamtych lat. Prywatne życie wielkich gwiazd". Może będzie lepsza?

"Skandalami z ich udziałem żył cały kraj. Kreowali trendy, spełniali się artystycznie, zadzierali z władzą i cenzurą, czasem szokowali. To dzięki nim socjalistyczna Polska, szary kraj z betonu, nabierał czasem zupełnie niezwykłych barw. Kalina Jędrusik, Daniel Olbrychski, Stanisław Mikulsku, Beata Tyszkiewicz, Maryla Rodowicz, Andrzej Łapicki, Wojciech Gąssowski i wielu innych. Czy można ich nazwać celebrytami? Oczy całego kraju zwrócone były właśnie ku nim.
Jak się bawili? Jak spędzali wolny czas? Skąd brali ekstrawagancje stroje? Czym jeździli? Gdzie należało bywać, by trafić do towarzyskiej śmietanki?
(...)
Plotki, historie prawdziwe i legendy o gwiazdach PRL-u układają się w pasjonującą opowieść o słodko-gorzkich czasach, które – choć bywały trudne – wciąż przez tak wielu darzone są ogromnym sentymentem."*

* Okładka i tekst pochodzą z księgarni internetowej Znak.com.pl

Książka przeczytana w ramach wyzwań:
- Wyzwanie biblioteczne
- W 200 książek dookoła świata
- Polacy nie gęsi
- Klucznik - literatura wypożyczona, literatura europejska
- Pod hasłem - 2 w1: Kropka - Homo sapiens

12 komentarzy:

 1. Nie kupuj, bo wiele rzeczy się powtarza w jego książkach :) Autor ujawnia to, co najciekawsze w opisywanych postaciach, dlatego czyta się jego książki dobrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie kupię, bo książka jest raczej "cienka". Spróbuję jeszcze coś przeczytać, ale powiem tak. Serca dla Kopera nie mam.

   Usuń
 2. No właśnie ma jedną zaletę ten Koper - dobrze się go czyta. A sam jest mistrzem w korzystaniu z innych książek wcześniej wydanych i pisanie własnych poprzez kompilację na bazie tych utworów.
  Czyli czytasz jedną książkę zamiast kilku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy ten zbieg okoliczności... Ciekawe czy wydawnictwa znają swoje plany wydawnicze ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koper wydał swoją książkę w 2013 roku, Szarłat jeszcze gorąca.

   Usuń
 4. Kiedyś coś mi wpadło w ręce Kopra, przeczytałam ale bez entuzjazmu, ale na "Celebryci z tamtych ..." chętnie bym rzuciła okiem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I mnie Koper rozczarował, ale na "Celebrytów mam ochotę ;)

   Usuń
 5. Na artystki też się szykuję - choć kiedyś, po przeczytaniu (na fotelu w księgarni) kilku akapitów o Poświatowskiej przeczułam, że surowo naukowy wywód to to nie będzie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawi mnie ta tematyka, więc może zerknę ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie powiem, temat ciekawy, bo celebryci to specjalny gatunek ;)

   Usuń

"Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje" - Menander