piątek, 23 maja 2014

Niechciane

Kristina Ohlsson
Niechciane
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Rok wydania 2010
ISBN 978-83-7648-411-2
Ilość stron 392
Okładka 

Skandynawia kryminalna wciągnęła mnie na dobre. Czytam wszystko, co się trafi. Ostatnie odkrycie to Kristina Ohlsson. Fani kryminałów skandynawskich zapewne uśmiechają się pobłażliwie, bo przecież książki Ohlssen na naszym rynku księgarskim goszczą już jakiś czas. Ale ja tradycyjnie spóźniona.

Kim  jest Kristina Ohlsson?
Szwedka, mieszka w Sztokholmie. Karierę zawodowa ma bogatą. Z wykształcenia politolog. Pracuje jako analityk policyjny. Zadebiutowała książką "Niechciane" z główną bohaterką Frederiką Bergman. Potem ukazały się kolejne książki cyklu z Frederiką - cywilnym pracownikiem policji. W Polsce do tej pory ukazały się:
Niechciane
Odwet
Na skraju ciszy
Wyścig z czasem
Za mną pierwszy tom cyklu.
Od razu zaznaczę, że książek o maniakach seksualnych, pedofilach, mordercach-psychopatach i mordercach dzieci nie lubię, a raczej czytanie sprawia mi trudność. Emocje, emocje... Tu dałam się wciągnąć w lekturę, mimo, że wszystko czego nie znoszę, w tej powieści jest. Dlaczego? Bo trudno się od powieści oderwać.
Kiedy Sara Sebastiansson wychodzi w trakcie postoju pociągu na peron, by zatelefonować, z przedziału znika jej kilkuletnia córka Lilian. Nikt niczego nie zauważył, nikt nie widział uprowadzenia. Śledztwo prowadzi Alex Recht, Pederer Rydh i Frederika Bergman. W przypadku zaginięcie dziecka, każdy minuta się liczy, ale śledztwo rusza fałszywym tropem. Policja koncentruje się na mężu Sary, którego nie można nigdzie znaleźć. Sara żyje z mężem w separacji, bowiem nie raz została przez męża dotkliwie pobita.

Tylko Frederika nie wierzy w teorię porwania dziecka przez ojca. Podejmuje działania na własną rękę odkrywając dziwne zbiegi okoliczności. To nie przypadek, że Sara nie zdążyła wsiąść do odjeżdżającego pociągu.Czas ucieka, Sara otrzymuje paczkę od nieznanego nadawcy z zawartością ubranek swojego dziecka i ... obciętymi włoskami. Policja podejrzewa najgorsze... Atmosfera zagęszcza się, w miarę odkrywania nowych faktów, rośnie napięcie. Powieść, tragiczna w wymowie, wciąga od pierwszego zdania. Ważną rolę w powieści odgrywa nie tylko wątek kryminalny, ale także wątki dziejące się obok - problemy rodzinne Pederera, wybory życiowe Frederiki czy prawdziwy charakter wydawałoby się nijakiego Alexa.
Co prawda, autorka w pewnym momencie przedobrzyła, upychając coraz to nowe wydarzenia pod koniec powieści. Obeszłoby się bez nowych tragicznych wydarzeń. Książka bez dodatkowych "Atrakcji" byłaby bardziej wiarygodna. Mimo to książkę mogę polecić miłośnikom mocnych kryminałów, o sporej odporności psychicznej, bo mocnych wrażeń mnóstwo.

Książka przeczytana w ramach wyzwań:
Kapitan Żbik & Skandynawowie
Czytamy kryminały - Kobieta rozwiązuje zagadkę
W 200 książek dookoła świata - Szwecja
Historia z trupem
Pod Hasłem - Nie

10 komentarzy:

 1. Lubię kryminały. Z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie ostatnio tylko kryminały, choć czasem zdarza się odstępstwo od "normy". ;)

   Usuń
 2. Dlaczego ja tak mało czytam kryminałów?
  Mam przeczytany jeden skandynawski - czeka na opinię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisz zatem o wrażeniach i melduj się tutaj ;)
   Ja ostatnio mniej tych innych, ale zajrzałam dziś do "Lekcji oddychania". Starsze małżeństwo jedzie samochodem na pogrzeb do przyjaciółki (mąż był zszedł) i ględzą o wszystkim i o niczym. Świetnie się czyta ;)

   Usuń
  2. Może już niedługo. Ja to lubię takie przeględzone książki, nawet kryminały.

   Usuń
  3. To książka nagrodzona Pulitzerem. Wcześniej czytałam "Obiad w restauracji dla samotnych" - tej autorki

   Usuń
  4. Odszukam ją sobie na LC.

   Usuń
 3. Czytałam. Także polecam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń

"Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje" - Menander