środa, 22 sierpnia 2012

"Pamiętniki Jane Austen" czyli jak Syrie James wpuszcza czytelnika w maliny

34.56
Tydzień trzydziesty czwarty
20.08.2012 - 26.08.2012  

Syrie James - Pamiętniki Jane Austen
Wydawnictwo Otwarte
Rok wydania 2011
ISBN 978-83-7515-189-3
Ilość stron 335


Co się namęczyłam przy książce, to wiem tylko ja. Od początku lektury dręczyła mnie ciągła myśl, prawda to czy fałsz? No bo co tu myśleć, kiedy na początku książki znajdujemy Przedmowę Redaktorki, w której napisano:
Chawton Manor House to jedna z wielu posiadłości należących niegdyś do brata Jane Austen.(...) Jane Austen przez wiele lat mieszkała w domku na wsi w pobliżu pięknego gmachu (dwór, w którym mieszkał z rodziną brat)* i często go odwiedzała.
Niedawno pracownik zatrudniony przy naprawie dworu dachu we dworze, (...) odkrył starą marynarską skrzynię zamurowaną w ścianie (...)
Skrzynia ta (...) okazała się być pełna papierów wyglądających na stare rękopisy. Co dziwne, na jej dnie, w małym aksamitnym pudełeczku leżał złoty pierścień misternej roboty, z rubinowym oczkiem.

W każdym razie okazało się, że pierścień pochodził z końca XVIII wiek, zaś zachowane rękopisy to dokumenty, które wyszły spod pióra samej Jane Austen. Tak stwierdzili naukowcy. 

Szybko owe dręczące mnie myśli porzuciłam, bo powieść-pamiętnik wciągała jak narkotyk. Życia Jane Austen nigdy nie poznałam, bo jakoś mnie nie ciągnęło. Przeczytałam "Rozważną i romantyczną" i na tym w  zasadzie moja przygoda z Jane Austen się zakończyła. Prawie się zakończyła, bo po drodze wypadła mi wizyta w "sklepie nie dla idiotów", gdzie na stoisku przewalało się moc książek  w bardziej niż przystępnej cenie. Tam właśnie wypatrzyłam "Pamiętniki" ( za te pieniądze? co mi szkodzi! ) i "Sudoku. Strategie" ( jeszcze taniej, bo z błędami ). "Pamiętniki" przeleżały równo rok i pewnie dalej by leżały, gdyby nie wyzwanie czytelnicze trójka e-pik ( Sardegno, ja Cię ozłocę ). 
"Pamiętniki" Syrie James obejmują  przede wszystkim nieznany okres z życia Jane:  styczeń 1809 - kwiecień 1811. Nie zachowały się z tego okresu żadne listy, przed śmiercią siostra Jane - Cassandra dokonała swoistej cenzury, część listów zniszczyła, część treści wycięła. Co chciała ukryć? Może jakiś intymny związek swojej siostry? Tym tropem podąża, w oparciu o zachowaną korespondencję i twórczość autorki,  Syrie James, tworząc w powieści fikcyjny związek pisarki z panem Ashfordem. Może był ktoś podobny w życiu autorki? Może była jakaś niespełnione miłość? Dziś trudno to orzec. W każdym razie, choć to historical fiction, książka dostarcza mnóstwa informacji o pisarce i jej epoce, często odwołując się do twórczości Jane Austen, zatem znajomość twórczości Austen jest wskazana, w szczególności zaś powieści "Rozważna i romantyczna". 
Szczególną rolę odgrywa tu język. Czasem trudno poznać Austen to czy James? Książkę polecam, ale dla tych którzy mają wzrok dobry, bo znów wydanie kieszonkowe i druk nietęgi. Rekompensują to jednak dodatki. Na końcu książki zamieszczono oprócz posłowia autorki, które wyjaśnia wszystko:
Utwory Jane Austen
Kalendarium życia Jane Austen
Wywiad z Syrie James, autorką Pamiętników Jane Austen
Cytaty z tekstów Jane Austen
Wskazówki dla czytelników Pamiętników Jane Austen - tematy do dyskusji
i na koniec krótka notka o autorce.

*****
*( ) - mój dopisek

Trójka e-pik

9 komentarzy:

 1. Chętnie przeczytam, bo uwielbiam tę pisarkę :)
  Tylko tak się czepnę (z życzliwości naturalnie), że nie Austin, tylko Austen...
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za finisz wyzwania :) "Pamiętniki..." nie bardzo mnie "kręcą" na dzień dzisiejszy, ale wiem z czego to wynika: nie czytałam jeszcze żadnej powieści autorki. Kurczę, jak sobie tak pomyślę ile mam zaległości w klasyce...

  OdpowiedzUsuń
 3. I ja niewiele czytałam. "Pamiętniki" to raczej powieść stylizowana na Jane Austen.

  OdpowiedzUsuń
 4. Do Jane jakoś nie mogę się przekonać. Jedyną książkę, którą czytałam związaną z nią, to Klub miłośników Jane AAustin. No cóż, może to nie moja bajka. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, nie znam. Choć jak pisałam wcześniej niewiele znam książek o Jane Austen, w zasadzie jedną :-))

   Usuń
 5. Jakos nigdy nie wpadla mi w rece "Rozwazna i romantyczna", choc czytalam inne ksiazki tej autorki. Musze to nadrobic. A pamietniki (nawet jezeli troche fikcyjne, czy stylizowane na powiesci tej pisarki) tez chetnie przeczytam. Pozdrawiam Beata

  OdpowiedzUsuń
 6. Kilkakrotnie też widziałam film, bardzo dobrze zrobiony, bardzo epokowy.

  OdpowiedzUsuń

"Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje" - Menander